Když je vedro

 Dneska si dáme článek, který bude trochu kočičí a trochu povídací... a myslím si, že po celé léto i dost aktuální. Vedro. Velké a docela palčivé téma... a to doslova. Podíváme se na to, co v tomto vedru můžeme dělat a co dělají kočky.

Kočky se sice rády vyhřívají na parapetu, když hřeje topení, nebo když tam na ně svítí slunko, ale i jim může být horko. Prostě všechno má své meze. Důležité je mít přístup k pitné vodě a také nějaký stín. Myslím, že to je dobré nejen pro kočky, ale i pro nás, jejich páníčky.

Mít se kde schladit je také super. U nás v horku kočky hodně polehávají na zemi. To je pro ně jedna z možností, jak se ochladit. Já se takto chodím osvěžovat do koupelny, kde bosýma nohama stoupnu na chladné dlaždice. Je to příjemné a kočky tam také někdy vidím. Malý Ivan je trošku vodní kocour, leze za mnou do sprchy, válí se potom v mokré vaně a leze mi do umyvadla... když tam zrovna teče voda. Vůbec mu nevadí, když teče na něj. To Ňufák se radši natáhne a já se pak jen chodím dívat, jak je natažený.

Vysokým teplotám kočky také přizpůsobují svou aktivitu. Obecně bych řekla, že jsou to lenoši a požitkáři, ale při vysokých venkovních teplotách skoro celý den leží a odpočívají. Přijde mi, že chodí jen na kadibudky, najíst se a napít. No, já se jim nedivím. Člověk když takto něco dělá, je hned spocený a uřícený a úplně z něj teče. Než něco dělat si Míma radši zaleze. Za televizí má bezva schovku a nikdo ji tam neotravuje. Přišla jsem na to náhodou, když jsem ji hledala a až po nějaké době jsem si všimla, že z pod televize čouhá kus mourovatého kožichu.

Takže jo, v tomto bych si z koček rozhodně vzala příklad. Ty ví, co dělají a dělají to dobře. Nejhorší je v těch vedrech dlouhé vaření, žehlení a úklid. Dělám jen to, co je hotové za chvilku a ideálně co se dá jíst potom i bez ohřívání. Vyžehlím jen to, co opravdu zrovna potřebuju, stejně tak se uklidí jen to nejnutnější, aby se tu dalo existovat. Už jen když si představím tyto tři činnosti, je mi z toho vedro. Říkala jsem si, že už fakt něco upeču, a pěkně s ovocem, ale peču na to. Kdybych pekla, tak bych se v tom vedru upekla. Koblížek úplně zařezává a i v pravé poledne má klidně půlnoc. Když se pak vzbudí, vyžaduje mou péči. Takže ho většinou dlouho drbu a k tomu ještě vyčesávám.

Odpočinek je podle mě v této situaci důležitý a není na škodu si ho dopřát. Minimálně moje kočky s tím souhlasí na sto procent. Výčitky v tomto případě nejsou na místě. Samozřejmě se musí i jíst. S tím kočky nemají problém, já v těch opravdu velkých vedrech ano. Takže pak mě zachraňuje ovoce. Bez toho nedám v létě ani ránu. Pořád teď máme v lednici meloun, meruňky, jahody, maliny nebo borůvky. To je moje letní sestava. Na fotce je jeden můj takový letní oběd...

V bytě nemáme klimatizaci, a tak děláme, co se dá. Větráme zásadně ráno a večer, případně i přes noc. A také máme prakticky celý den zataženo. Je to mnohem lepší, když sem celý den nepraží slunko, buď z jedné nebo z druhé strany. V bytě se pak dá docela dobře existovat. Trochu tomu napomáhá i to, že jsem klasický panelák, ale starý řadový bytový dům, který má docela silné zdi, takže se to tak rychle neprohřeje. Tak se v těch vedrech a vůbec celé léto opatrujte a nebojte se být trochu jako kočky. A když jsem zmiňovala to polehávání na zemi... všimli jste si toho šedého experta?

1 komentář:

  1. Lili,to je hezký příspěvek.Kočičky trpí horkem,jako my.Modřinka zalézá do skříní a nebo je schovaná v šatně pod deskou,kde mám uložené různé věci.Dala jsem tam deku a tam tráví většinu dne.Včera jsem našla na internetu chladící podložku pro kočky,ale nevím,zda by ji Modřinka využila.Vnučka ji kupovala pro psa.Občas na Modřinku stříknu vodu,ale to se ji nelíbí.V noci spí u otevřených dveří do lodžie.Máme tam síť,takže ven nemůže.Lili,hezký den u vás a pohlazení kočičkám

    OdpovědětVymazat

Když je vedro

 Dneska si dáme článek, který bude trochu kočičí a trochu povídací... a myslím si, že po celé léto i dost aktuální. Vedro. Velké a docela pa...