Asi si vybavíte, že jsem tu v zimě měla sérii článků o cestě do Finska. Je to moje oblíbená a země a dnes bych se k ní chtěla vrátit. Nebude to ale zase nějaká reportáž z cesty, spíše shrnutí základních informací a pro někoho možná i zajímavostí.
Možná se někdo zeptá, proč zrovna Finsko? No, tak to je dobrá otázka. A k této odpovědi se musím vrátit zpátky do minulosti... a to až do osmé třídy základní školy. A to už je doba, panečku! Tehdy jsem objevila pár hudebních skupin a všechny měly společného jmenovatele - pocházely z Finska. Zajímalo mě, odkud moje oblíbené skupiny jsou a tak to všechno začalo. Kreslila jsem loga těch skupin, mapu Finska a hltala jsem každou informaci.
A jak se do Finska dostanete? Nejjednodušší a nejrychlejší je samozřejmě cesta letadlem. Z Prahy se sem dostanete zhruba za dvě hodiny, záleží, jak zrovna chytnete vítr. Ani se nenadějete, a už vás přivítá hezké letiště Helsinky - Vantaa. Další možností je využití trajektu. Dopravíte se (ideálně vlastním vozidlem) do nějakého přístavu v Německu, Polsku, případně do estonského Tallinu, tam se i s autem nalodíte na obrovský trajekt a pak už jen plujete na místo určení. Tato varianta je náročnější na čas a řekla bych, že i na peníze. Do Finska by se dalo dojet i autem. Museli byste přes Polsko, Litvu, Lotyšsko, Estonsko a pak poslední část přes kousek Ruska... což ale nevím, jestli je za současné situace vůbec možné tudy projet, ale řekla bych, že ne. Teď se tedy bavíme v čistě teoretické rovině - tady byste jistě neminuli Sankt Petěrburg, tedy Petrohrad, až byste se dostali do města Vyborg, kde se nabízí dvě možnosti cesty do Finska. Buď se vydat po cestě, která vás provede jižním pobřežím Finska až do Helsinek, a nebo to vzít víc nahoru a dojet tak do finského města se zvučným názvem Lappeenranta. Toto městečko se nachází 30 kilometrů od hranic s Ruskem, má zhruba 70 000 obyvatel a zhruba před dvěma lety jsem ho navštívila.
Finsko kromě výše zmíněného Ruska sousedí také se Švédskem a Norskem. Tento severský stát je sice asi čtyřikrát větší než naše republika, ale obyvatel má zhruba o polovinu méně. Průměrná hustota osídlení je zde 17 lidí na kilometr čtvereční, přičemž je nepoměr mezi jižní a severní částí země. V části Laponsko je hustota pouhé dvě osoby na kilometr. Dalo by se tedy říct, že čím jdete ve Finsku severněji, tím je toto číslo nižší. Nejvíce je obydlený jih země, v hlavním městě Helsinky a přilehlém okolí žije více než milion obyvatel.
Když zmíním Finsko, dost lidí reaguje tím, že však tam nic není a je tam hnusně. Tak s tím rozhodně nemůžu souhlasit. Jako jo, v zimě je tu prostě zima a čím míříte severněji, tím je v zimních dnech méně a méně světla, ale to k tomu prostě patří. V létě je tady zase dlouho světlo. Tato země má co nabídnout v každém ročním období a pokud jen malinko zapátráte ve vodách internetu, vyplivne na vás desítky míst a doporučení, co byste zde rozhodně měli navštívit. V tomto případě velice ráda sáhnu po různých cestovatelských příručkách, které si v klidu můžu prolistovat.
Milovníci přírody si zde také přijdou na své. Ne nadarmo se Finsku přezdívá "Země tisíců jezer". Ono je jich tady opravdu hodně, stejně tak ostrůvků. Je tady opravdu spousta zeleně a pokud si chce někdo přírodu opravdu vychutnat, není od věci navštívit některý z národních parků, kterých je tady 37. Jen teda pokud si takto do přírody vyrazíte v létě, je téměř nutností mít u sebe repelent. Místní komáři jsou totiž extrémně dotěrní a velmi snaživí.
Z turistického hlediska je to přívětivá země. Cestovat se tu dá docela pohodlně a pokud nemáte v plánu výlet někam mimo civilizaci, docela dobře se to dá zvládnout pomocí veřejné dopravy. Jestli se děsíte složité finštiny, tak to opravdu nemusíte. Většinou se tady poměrně dobře domluvíte anglicky a kolikrát i na tu domluvu stačí pár slov. Ve Finsku mají jako měnu euro, ale pokud byste si před cestou zapomněli vyměnit hotovost, nemusíte se bát - téměř všude se dá pohodlně zaplatit kartou.
Jídelní lístky v restauracích bývají většinou dvojjazyčné, takže pokud umíte aspoň trochu anglicky, nemusíte se bát, že nebudete vůbec vědět, co si objednáváte. Jen pokud nemáte rádi ryby jako já, tak budete mít možná problém si trochu vybrat. Ryby na jídelním lístku mají docela velké zastoupení, čemuž se člověk v této zemi ani nediví.
Když se řekne Finsko, člověk si jako první nejspíše vybaví věci jako mobilní telefon Nokia, vodku Finlandia, sníh, hokej a tisíce jezer... ale věděli jste, že Finové jsou velcí milovníci kávy? Nejrůznější žebříčky a statistiky tvrdí, že jsou v tom dokonce první na světě. Finové také milují saunu, vlastně jsou tím docela posedlí (v dobrém slova smyslu), je to důležitá část jejich kultury. Tento stát by se také mohl přezdívat jako "Země milionu saun" - těch je tu prý více než dva miliony, což je vzhledem k počtu obyvatel neskutečné číslo. Finská sauna dokonce byla zařazena na seznam UNESCO jako nehmotné kulturní dědictví. Možná právě tyto dvě věci mají podíl na tom, že se Finsko pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčku nejšťastnějších zemi světa.
Znáte Mumínky, takové ty bílé skřítky, kteří mně osobně připomínají malé hrošíky? Tak ti pocházejí právě z této země a těší se tu velké oblibě. První kniha o nich vyšla už v roce 1945 a napsala ji švédsky píšící finská autorka Tove Janssonová. Seriálové zpracování přišlo až o několik desítek let později. Ve finském městě Tampere se dokonce nachází jejich muzeum a suvenýry s těmito postavičkami najdete snad všude. Seriál si pamatuju, ten jsem mívala ráda, dokonce uvažuju, že bych si zakoupila knížky, ale je jich myslím devět, což by bylo trochu v rozporu s tím, že se snažím nenakupovat příliš mnoho knih.
Finové jsou svérázní a také hrdí na svou kulturu a vlajku. Kdo by neznal bílou vlajku s modrým křížem? Symbolizuje sníh a četná jezera. Finové dokonce slaví den finské vlajky, a to u příležitosti oslav letního slunovratu, který je v této zemi monstrózním svátkem a také má pohyblivé datum. O státních svátcích jsou vlajky vyvěšovány v hojném počtu a obchody bývají většinou zavřené.
Finsko (ve finštině Suomi) není úplně typická dovolenková destinace. Pokud ale má někdo rád i jiné typy dovolené, než se válet u moře na lehátku, je to skvělá volba. Ceny jsou tu sice vyšší, místní jazyk je dost krkolomný, ale tato země má co nabídnout. Finové nejsou dotěrní, nechají vás v klidu existovat a nenaštvou se, když nebudete ovládat jejich řeč. Za mě je ale dobré naučit se alespoň slovíčko děkuji, finsky "kiitos" (čte se kítos), na to místní reagují pozitivně. Pokud vše klapne, podívám se sem ještě letos. Byla by to moje třetí návštěva této země. Musím říct, že už se těším, finské léto je sice kratší než to naše, ale je báječné, má v sobě něco, co se jen těžko popisuje a Finové si ho umí pořádně užít.
Lili, znám snad jen ze severských detektivek, tak jsem si tvé postřehy přečetla se zájmem...
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji hezké dny, Helena
Severské detektivky teď docela frčí :-) To jsem ráda, že se článek líbil.
VymazatLili to je úžasný, nádherný článek. Hezky jsem si početla a věřím, že Finsko je země, která přiroste k srdci. Hlavně krásná a neponičená příroda, to by mě lákalo jako milovnici krásné přírody a že tam je spousta krásných míst znám z mnoha reportáži. pokud tam znovu vyrazíš, tak už teď se těším na další článek a nádherné fotografie z této jistě velice krásné, zajímavé země. Díky. Jara.
OdpovědětVymazatJak já říkám, má co nabídnout :-) Příroda je tady pěkná, jen ti komáři jsou docela na obtíž... ale to je jen malá vada na kráse. I já se těším na další článek z této země, ale než tomu tak bude, musím si ještě počkat :-)
VymazatJak píše Helenka,severské detektivky jsou úžasné.Mám ráda filmy,kde je vidět ta ponurá krajina,která třeba mě hodně přitahuje.Finsko by bylo pro mě.Už roky nesnáším teplo a libuji si v chladnějším podnebí.Moc zajímavý článek si napsala.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Tak to chápu... tady když se teploty blíží třicítce, tak trpím. V létě je ve Finsku poměrně příjemné klima :-)
VymazatLili, tady tleskám, to je článek zajímavý, který rozšíří obzory, třeba za jak dlouho tam doletíš, s kterými státy sousedí, kolik lidí tohle sype z rukávu? A to, že někdo řekne "tam nic není", znám takové, kteří by to řekli všude a s nimi je nuda. 😎
OdpovědětVymazatDěkuji :-) No já jsem psala a psala a pořád to nebylo všechno, co jsem chtěla říct :-)
VymazatParádní článek. Skveěe píšeš. A je super, že jsi zemi představila stručně a při tom řekla pro cestovatele to nejpodstatnější že všech oblastí. Palec nahoru.
OdpovědětVymazatTo jsem ráda, že se článek líbí. Stejně se ale těším, až zase budu psát report z výletu odtud :-)
VymazatPrima článek. Já jsem teď o Finsku četla knížku Sníh, sauna, suomi od Michaely Ahonen . Pro mne moc zajímavé čtení, protože jsem toho o Finsku věděla málo.
OdpovědětVymazatHezký den!
Hanka
Lily, v žádné severské zemi jsem nebyla, ale hodně mě přitahují stejně jako Skotsko a Irsko. Článek je hodně zajímavý, popsané věci pro případné turisty jsou přehledně popsané. Já ti tu cestu fakt docela závidím 😊😉
OdpovědětVymazat